Backlink Temizleme

SEO çalışmaları, web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını yukarıya çekebilmek adına SEO uzmanı tarafından gerçekleştirilen işlemlerdir. Bu işlemler iki kategori altında incelemeye tabi tutulmaktadır: Site içi SEO ve site dışı SEO. Site içi SEO, SEO çalışmalarının bel kemiğini oluşturan çalışmalardır. Site dışı SEO ise bu çalışmalar bittikten sonra gerçekleştirilerek web sitesine daha fazla organik trafik akışı çekmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda içeriklere backlink yerleştirme işlemi yapılır. Ancak bazı linkler sıralamanızın gerilemesine neden olabilir. İşte bu nedenle backlink temizleme işlemi yapılarak hak ettiğiniz sıralamayı korumanız gerekir.


Backlinklerin temel amacı, içeriğinize daha fazla kişinin erişebilmesini sağlamaktır. Ancak arama motorlarının geliştirmiş olduğu algoritma güncellemeleri bazı link alışverişlerinin zararlı olduğunu belirterek internet sitesinin sıralamasını düşürmektedir. Zararlı olarak nitelendirilen backlinkler genellikle doğal yollarla gerçekleştirilmeyen backlinklerdir. Doğal olmayan backlinkler genellikle satın alma işlemi sonrası siteye yerleştirilen linklerdir.


Zararlı Backlink Bulunursa Ne Olur?

İnternet sitenizin trafik akışını artırmak isterken zararlı backlink alışverişinde bulunup backlink temizleme işlemini gerçekleştirmezseniz öncelikli olarak arama motorlarının gerçekleştirmiş olduğu uyarılarla karşılaşmanız söz konusudur. Bu uyarılarda bu linklerin zararlı olduklarına dair ibareler bulunmaktadır ve linkleri internet sitenizde barındırmaya devam etmeniz durumunda sitenizin karşılaşacağı sonuçlara da yer verilmektedir.


Bu uyarıya rağmen backlink temizleme işlemini gerçekleştirmeme konusunda ısrarcı davranırsanız sitenizin organik trafik akışının azaldığını görebilirsiniz. Arama motorları bugüne kadar elde etmiş olduğunuz sıralamanızda kayıp yaşamanıza neden olarak sitenizde bulunan bu linkleri kaldırmanızı talep edebilir.


Tüm bunlara rağmen hala backlink temizleme işlemini gerçekleştirmediyseniz arama motorlarının devi olarak bilinen Google'ın geliştirmiş olduğu penguen güncellemesi ile birlikte web sitenizin spam kategorisine alınmasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle backlink temizleme işlemini gerçekleştirerek bu denli büyük yaptırımlardan korunmalısınız.


Backlink Temizleme İşlemi Neden Yapılmalıdır?

Bazı siteler SEO paketi hizmeti sunmaktadır. Bu paketlerin satın alınması ile birlikte blackhat SEO tekniklerine maruz kalan bir internet sitesine sahip olmanız söz konusu olabilir. Arama motorları doğal yollarla elde edilmeyen backlinkleri spam olarak değerlendireceği için doğal olmayan yollarla sitenizde yer alan backlinkleri temizlemeniz gerekmektedir.


Backlink temizleme işleminin bir diğer nedeni ise internet sitenize anti SEO çalışmaları yapılarak sıralamanızın düşürülmeye çalışılması olabilir. SEO çalışmaları bir uzman tarafından gerçekleştirilmediğinde değişik sonuçların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bazen gerçekleştirilen link alışverişleri sitenizin trafik akışının karşı siteye aktarılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tarz linklerin sitenizden temizlenmesi oldukça yararınıza olacaktır.


Backlink Temizleme İşlem Aşamaları

Backlink temizleme işlemi gerçekleştirilirken öncelikli olarak internet sitenizde yer almakta olan bütün linkleri ve bu linklerin bağlı bulunduğu anahtar kelimeleri bir rapor haline getirmeniz gerekmektedir. Tüm bu linkleri ve anahtar kelimeleri bir liste çerçevesinde toplayabilirsiniz. Listeleme işlemi bittikten sonra yer alan linklerin doğallık seviyesini ölçebilmek adına gerekli tespitlerde bulunabilirsiniz.

Bu işlemi tamamladıktan sonra link yapısını da tespit etmeniz gerekmektedir. Link yapısının "network" olup olmaması almış olduğunuz linkin kalitesini belirlemede yardımcınız olacaktır. Bunun yanı sıra almış olduğunuz linkleri içeriğinize yerleştirirken "NoFollow" özelliğinin açık olmasına dikkat etmelisiniz.


Backlink Temizleme İşlemi Yapılmazsa Karşılaşılacak Ceza

Backlink temizleme işlemi gerçekleştirilmediği zaman bazı arama motorları uyarı gönderse de bazıları internet sitenizin ceza almasına neden olmaktadır. Özellikle arama motorlarının dev ismi olarak bilinen Google, geliştirmiş olduğu Penguen algoritmasını her sene güncellemektedir. Gerçekleştirilen güncellemeler doğrultusunda sitenizde tespit edilen doğal olmayan backlinkler, uzun emekler sonucunda elde etmiş olduğunuz arama motoru sıralamanızın hızlıca gerilemesine neden olmaktadır. Bu işlem Google tarafından "algoritmik ceza" olarak adlandırılır. Bu tarz sonuçlarla karşılaşmamak adına backlink temizleme işlemini belirli periyotlarla tekrarlamanız gerekmektedir.


Backlink Temizleme İşleminden Etkilenmemek Adına Yapılması Gerekenler

Backlink temizleme işlemini gerçekleştirmeyi unutuyorsanız ve içeriklerinizin ceza almamasını sağlamak istiyorsanız arama motorlarının getirdiği kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Oluşturduğunuz içeriklerin kelime sayılarını arama motorlarının belirlediği kriterlere uygun hale getirmeli ve içerikle alakalı olan anahtar kelimeleri doğal bir dille içeriğe yedirmelisiniz.


Bunun yanı sıra internet sitenizde gerçekleştireceğiniz sürekli ve düzenli güncellemeler gözden kaçıracağınız backlinkleri yakalayabilme fırsatını size sunar. Güncellemeler ile birlikte spam kategorisine dahil olan linkleri ve etiketleri internet sitenizden kaldırarak algoritmik ceza almaktan kurtulabilirsiniz. Oluşturduğunuz içeriklerin alıcılarının insanlar olduğunu unutmadan gerçekleştirdiğiniz her işlem güzel sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.