Google Penguen Algoritması

Google’ın spam içeriklerine savaş açtığı panda algoritmasının ardından çıkarttığı Google Penguen Algoritması, web sitesine gelen bağlantıların kalite yönergelerine uygun olmadığı anlamına gelebilir. Penguenin ilk kullanıma sunulması İngilizce arama motoru sorgularının neredeyse %3.1'ini etkiledi. 2012 ve 2016 yılları arasındaki filtreler, zaman içerinde gelişen SEO topluluğunun Penguen’in hedeflediği sorunlu uygulamalar hakkındaki anlayışını etkileyen 10 belgelenmiş güncellemeden geçti. 2017 yılının başlarından itibaren Penguen, Google'ın temel algoritmasının bir parçası haline geldi. SEO ajansları tarafından görevlendirilen SEO uzmanı çalışanları, panda ve penguen algoritmalarını ayrıntılı kullanabilmeleri sayesinde web siteleri daha sağlıklı ve güvenilir hale geliyor.

Penguen Algoritmasını Ne Tetikler?

Google Penguen Algoritması, iki spesifik uygulamayı hedef alıyor. Bu uygulamalar;
Bağlantı şemaları: Düşük kaliteli veya alakasız web sitelerindeki bağlantıların geliştirilmesi, satın alınması veya satın alınması, Google'ı yüksek sıralamalara yönlendirmek amacıyla popülerlik ve alaka düzeyinin yapay bir resmini oluşturur. Örneğin, İstanbul’daki bir sigorta şirketi, internet forumlarında kendisini "İstanbul’daki en iyi sigorta şirketi" olarak bağlayan spam yorumlarıyla doldurarak, bu doğal olmayan bağlantılarla alaka düzeyini yanlış bir şekilde şişirerek kullanıcıları yanıltabilir. Aynı şirket, hayvan bakımı hakkında yazılan ilgisiz bir üçüncü taraf makalesinde “İstanbul’daki en iyi sigorta şirketi” yazan bağlantıların olması için ödeme yapabilir.
Anahtar kelime doldurma: Belirli arama ifadeleriyle, alaka düzeyi üzerinden sıralamayı değiştirmek amacıyla bir web sayfasının içerisini çok sayıda anahtar kelime veya anahtar kelime tekrarı ile doldurmak. Örneğin, belirli bir web sayfasındaki anahtar kelimelerin doğal olmayan bir şekilde tekrarlanması şöyle görünebilir:
“Cengiz, Beti'de çilingir, Cengiz’de Cengiz sakinlerinin Cengiz çilingir ihtiyaçları için hızlı bir şekilde onlara yardım etmeleri gerektiğinde güvendikleri çilingir.”
Ya da, Cengiz'deki varsayımsal çilingir, web sitesinin sayfalarından birine büyük bir şehir adı bloğu yapıştırabilir:
Cengiz, Yozgat, İstanbul, Lüleburgaz, Ankara, Düzce, Bursa, Bolu, Adana, Ordu, İzmir, Antalya, Konya
Bu tarz hatalar bir SEO uzmanı ya da danışmanı tarafından daha net görülebilir.

Google Penguen Tarafından Uygunluğumu Nasıl Anlarım?

Google Penguen Algoritması ile doğal olmayan bağlantı için manuel bir ceza arasında ayrım yapılması gerekir. Penguen, tüm web siteleri için geçerli bir Google dizin filtresidir. Ancak Google'ın spam göndermeye karar verdiği manuel ceza tek bir web sitesine özgüdür. Bu ceza türü, belirli bir web sitesinin Google kullanıcıları tarafından spam olarak bildirilmesinin sonucu olarak ortaya çıkabilir. Google'ın maaş ve kredi gibi sektörleri, restoran kafe gibi şirketlerden daha fazla izleyebileceği tahmin edilmektedir. Web sitenizin analizleri SEO uzmanı tarafından, bir Penguen güncellemesiyle ilişkili bir tarihte sıralama veya trafikte bir düşüş gösteriyorsa, bu filtreden etkilenmiş olma ihtimaliniz daha önce görülecektir.

Google Penguen Kurtarma

Google’a yeniden değerlendirme isteği yapmanız gereken manuel bağlantı cezalarında, Google Penguen Algoritması cezasının kaldırılması için böyle bir talepte bulunmanız imkansızdır. Aksine, sorunları gidermek için harekete geçmeniz gerekir. Google, sitenizi bir sonraki taramaya geldiğinde genellikle 'bağışlama' kazanabilir ve daha önceki hatayı görmezden gelebilir. Önceki gibi bir hataya sebep vermemek için bir SEO uzmanı ile görüşerek bu alanda yardım alabilirsiniz.

Kurtarma Adımları


Kısacası Google Penguen Algoritması, Google'ın sistemindeki algoritmalarının çok sayıda düşük kaliteli bağlantı ve sayfa anahtar kelimesinin aşırı optimizasyonu tarafından 'kandırılmasını' sağlayan ciddi bir zayıflığı gidermek için oluşturulmuştur. Web sitenizin spam uygulamalarında, Google tarafından değerinin düşürülmesini engellemek için, yayınladığınız tüm içerik doğal dili yansıtmalı ve bağlantı kazanma ve oluşturma uygulamalarınızın “güvenli” olduğu kabul edilmelidir.
Son Google Penguen Güncellemeleri
Google Penguen Algoritması, başlangıçta arama sonuçlarının geçtiği ayrı bir "filtre" olarak lanse edilmiştir. Ancak, 2016 yılının Eylül ayında Google, Penguenin temel arama motoru sıralama algoritmasının bir parçası olduğunu kullanıcılarına duyurdu. Google çalışanı John Mueller, Pengueni site çapında bir algoritma olarak adlandırdı. Algoritma, SEO uzmanı kişilerce iyi düzeyde bilinen ve SEO çalışmalarında da öncelik verilen bir önlemdir.