Kurumsal SEO Uzmanı

Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO, web sitelerinin optimize edilmesi ile yapılmaktadır. Optimizasyonun en önemli bölümü ise SEO analizlerinin doğru şekilde yapılmasından geçiyor. Seo uzmanı gerçek SEO işini yapanlara verilen isimdir. Bu uzmanların görevleri; hedef kelime analizini yapmak, web site analinizi sağlamak, pazar, sağlık, sektör gibi analizleri yapmak, içerik yönetimi, link oluşturma ve internet marketing uzmanlığı gibi birçok tekniği bilmektir. Başarılı bir Kurumsal SEO uzmanı olmak bağımlılık yaratan bir durumdur. Belirli bir yaştan sonra bu uzmanlık alanı da yapılamayacağı için sabır, deneyim, bilgi ve eğitim düzeyini geliştirip arttırmanız ile bu işte başlangıç yapabilirsiniz. Google tarafından yayınlanan makaleleri anlayabilecek be iyi derecede İngilizce bilerek bu alandaki yazıları da öğrenip ayıran uzmanlar, kendini bu yönde geliştirmeye devam edebilir.


Google SEO Uzmanı

Bu alandaki SEO uzmanı, dünya çapında büyük başarı sağlayan Google’ın aramalarında web sitesindeki hedef kelimelerin ve ürünlerin popüler hale getirilip, öne çıkarılmasını ve bu sonuçların listelenmesine yarar. Listelemedeki sıralamanın iyileştirilmesi için SEO stratejileri üreten profesyonellere Kurumsal SEO uzmanı adı verilir. SEO uzmanlığı terimini öğrenmeden önce SEO ve SEO’nun amaçlarını öğrenmek daha sağlıklı olacaktır. Uzmanlık alanı olarak web sitesinin daha sorunsuz, özgün içerik üreten, hızlı ve güvenilir bir formata dönüşmesine yardımcı olur.


Kurumsal SEO Teknikleri

Google optimizasyonu, iki farklı yönde yapılmaktadır. Bunlar; teknik ve sosyal yönlerdir. Teknik açıdan, web sitesindeki yazılım ve kodlama hataları, link optimizasyonları gibi işlemlerden ortaya sorunsuz çalışan, kırık link ve resim içermeyen hızlı yüklenen sayfalar üretme amaçlı çalışmalar yapılır. Kurumsal SEO uzmanı, profesyonel olarak analize öncelik verir ve site içi çalışmalar başlatır. Site içindeki teknik sorunlar, içerik sorunları, blog makale ve haberlerdeki hataların giderilmesi, kopyala yapıştır sistemini ortadan kaldırıp, özgün içerik oluşturması için SEO uzmanı çalışmalar yapar. Bu çalışmaların ardından da Off Page SEO adı verilen site dışı analiz çalışmalarına başlar. SEO analiz işlemi, web sitenize verilen linklerin kalitesini ölçer ve linklerin zararlı olup olmaması durumunda bu linkleri sitenizden siler.


Profesyonel SEO Uzmanlığı

Gerçek SEO uzmanları, İngilizce dil bilgisine sahip, matematiksel alanda ileri seviyede yer alan, güçlü hafızalı ve daha birçok konuda alanında uzmanlık kazanabilmiş kişilerdir. Her meslekte olduğu gibi SEO uzmanı alanında da sahtelik yapan fırsatçı zihniyetler bulunur. Sahte SEO uzmanları, özgün içerik üretemeyen ve bu alanda yeterli bilgiye sahip olmayıp, Kurumsal SEO uzmanı tarafından hazırlanan web sitelerinden bilgileri çalan kişilere denir. Sahte SEO üreticilerinin bu tutumundan dolayı gerçek uzmanlara karşı tutum da biraz daha farklıdır. Web sitesi SEO teknikleri için genellikle kullanıcılar, bu işi profesyonellerin eline bırakarak hazırlanmasını sağlar. SEO çalışmaları yaparken, web sitenize en uygun etiketleri seçip, buna göre yazılım oluşturmanız gerekmektedir.


Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO uzmanı olabilmek için iş esnasında titizlikle analizler yapmak ve sorunların her birini tek tek çözmek gerekir. SEO hizmetleri genellikle bir kişi değil bir ekip ile verilmektedir. Ekip içerisinde farklı kontrollerden geçen içerikler, Google arama optimizasyonunda önemlidir. SEO uzmanı, SEO danışmanı olarak da bilinen bir terimdir. Bu alanda bir başarıya imza atabilmek için teknolojiyi güncel olarak takip etmek ve sosyal medya araçlarını iyi düzeyde kullanmak gerekir. SEO uzmanlığı alanında uzmanlaşmak için günün üçte ikisinden fazlasını bu alana ayıran kişiler vardır.

Kurumsal SEO Uzmanlığı Aşamaları

SEO danışmanlığının 7 aşaması bulunuyor. Bunlar; rakip analizi, anahtar kelime araştırması, site içi SEO, profesyonel back link hizmeti, içerik stratejisi, sosyal medya stratejisi ve raporlamadır. Rakip analizi aşamasında, rakiplerinizin SEO konusunda neler yaptığını incelemeniz ve rapor haline getirmeniz gerekir. İkinci aşama olarak anahtar kelime araştırması yapmalı ve en çok aratılan kelimeyi bularak, siteye uygunluk düzeyi analiz edilir. Üçüncü aşama olan site içi SEO’da, analiz edilen anahtar kelimeler web siteniz için uygun hale getirilir ve düzenlenir. Bu aşamada kodlamalar ve link yapılarında SEO düzeneğine aykırı kısımlar düzeltilerek bir diğer aşamaya geçer. Kurumsal SEO uzmanı, 7 aşamayı da doğru yapması halinde ortaya doğru ve tamamen özgün bir içerik çıkarır. Gerçek bir SEO uzmanı olabilmek için, her bir aşamanın öğrenilmesi gerekir.