Organik SEO

Arama motorlarında yüksek sıralama, özellikle herkesin alan ve görünürlük için rekabet ettiği bir ortamda zaman alan iştir. Eğilimlerin büyük ölçüde değiştiği günümüzde web sitesi ziyaretçileri kendilerini belirli sitelere yönlendiren ücretli reklamlardan daha fazla etkileniyor. Etkili kampanyalara daha fazla para gittikçe kuruluşların organik trafik üretmekte zorlandığı anlamına geliyor. Buna rağmen, organik trafik yapmak hala mümkündür ve ziyaretçilerinizi kalıcı hale getirmenin önemli yollarından biridir.
SEO (Search Engine Optimization) arama motorlarında daha yüksek sıralamalar elde etmek için web sayfalarınızı ve HTML ve kopya da dahil olmak üzere içeriğinizi optimize etmenin bir stratejisidir. Örneğin, arama motorlarında üçüncü veya dördüncü sayfada web sitenizi bulmak yerine, geçerli bir organik SEO stratejisi kullanan bir web sitesi ilk veya ikinci sayfalarda bulunur. Kullanıcılar Google gibi arama motorlarındaki ilk sayfayı nadiren geçtiğinden, bu, çevrimiçi trafiğinizin artacağı anlamına gelir.
Organik SEO, web sitenizi ve içerdiği içeriği Google gibi arama motorları için daha iyi hale getirme işlemidir. Arama motorları, önemli gördükleri belirli nitelikleri ve sinyalleri arar. Bu beklentileri karşıladığınızda, sayfalarınız arama sonuçlarında daha yüksek bir puan kazanacaktır.
Organik arama motoru pazarlaması ücretli reklamlardan daha uygun maliyetlidir. Ayrıca tüketiciler için daha gerçek ve güvenilir görünür. Önce web sitenizin yapısını ele alarak işe başlayabilirsiniz.

Web Optimizasyonu

SEO iki katlı bir işlem olduğundan, hem kodu hem de içeriği optimize etmeniz gerekir. Kodla ilgili üç önemli sorun şunlardır:

Sayfa URL'leri:

Web sitenizin yapısını optimize etmek, sayfa URL'lerinizle başlamalıdır. Hedeflediğiniz anahtar kelimeyi sayfa URL'sinde, tercihen başlangıçta kullanın. Organik SEO sürecini bu aşamada başlatıyor olmanız daha sonraki süreçlerde işinizi kolaylaştıracak ve hedef kitlenize yönelik görünürlüğünüzü artıracaktır. Sayfa URL'sindeki anahtar kelime bir bakıma ''search engine optimization'' (SEO) sürecinin de anahtarlarından biridir.

Meta Etiketleri ve Resim İsimleri:

Başlık etiketleri ve ikincil başlıklar hem içerik oluşturma hem de web sitesi kodlama süreçlerinde önemli birer organik SEO sinyalidir. Resimler, arama motorlarına ilgi düzeyi sinyalleri göndermede rol oynar. Resimdeki etiketlerinizde anahtar kelimelerinizi mutlaka kullanın. Dosya adı başlık, açıklama, alternatif metin, altyazı anahtar kelimeleri yerleştirmek için en uygun alanlardır. Zaten çevrimiçi olarak yüklediğiniz grafikler varsa, bunların da optimize edildiğinden emin olmak için iki kez kontrol edin.

İçerik Optimizasyonu

İçeriğinizi optimize etmenin ilk adımını hangi anahtar kelimeleri sıralamak istediğinizi belirlemek oluşturur. Anahtar kelimelerin seçiminde ‘’müşterilerin aradığı kelime öbekleri’’, ‘’yerel arama ifadeleri’’ ‘’Google gibi arama motorlarınca önerilen anahtar kelime ve gruplarını’’, ‘’rakipleriniz kullandığı anahtar kelimeleri’’,  ‘’Ürün ve hizmet adlarınız’’ gibi unsurlar dikkate alınmalıdır. Hangisini takip edeceğinizi değerlendirirken, aylık arama hacmini ve belirli anahtar kelimeyi hedefleyen rekabete dikkat edin.
İçeriğinize ‘’backlink’’ler oluşturmak, birinci sayfa girişler için de önemlidir. Diğer bloglardan, web sitelerinden ve sosyal medyadan bağlantılar sayfa yetkisi kazanmanıza yardımcı olur. Mümkünse, sitenize giden bağlantıda kullanılan metinde alakalı bir anahtar kelime kullanılmalıdır. Bunun için  ''Anahtar Kelime Planlayıcısı'' kullanmak iyi bir yöntem olabliir.
''Onpage optimizasyonu'' da organik SEO konusunda büyük rol oynar ve çevrimiçi başarı için çok önemlidir. Web sitenizin içeriği dışındaki her şeyi ele alır ve web sitenizin arama motorları tarafından taranması ve dizine eklenmesi için en uygun temeli sağlar. Burada önemli nokta, arama motoru yönergelerine uygunluk ve bir web sitesinin dizine eklenmesi yeteneğidir.

Organik SEO’nun Sağlayacağı Yararlar

Organik SEO kullanmanın sağlayacağı yararlar şöyle sıralanabilir: -Trafiğiniz sürerken site görünürlüğünü ve güvenilirliğini artırır. -Ücretli reklamlardan daha ucuzdur -Yapılan araştırmalar internet kullanıcılarının organik sonuçlara daha fazla tıkladığını göstermektedir. -Takipçi, müşteri sadakatini teşvik eder. Ziyaretçilere, sitenizi kontrol etmek ve geri gelmek için nedenleri verir, böylece güven ve müşteri sadakati oluşturmaya başlar. -Sizi kaliteli içerik oluşturmaya zorlar -Diğer SEO türlerinden daha kalıcı ve uzun ömürlüdür. Sonuç olarak, Google gibi arama motorları belli sayıda faktörleri kullanıyor olsa sayfanızın üst sıralarda yer alması için bunların hepsini mükemmel hale getirmeniz zaman alabilir ve size uğraştırabilir. Kimiz zaman bunların hepsini mükemmel hale getirmenize de gerek olmayabilir. SEO uzmanı, temel olarak şu konulara odaklanmanızı önermektedir:
-Anahtar kelimenizi sayfa URL'sinde ve meta etiketlerde kullanma -İnbound link alma -İçeriğinizi web için yapılandırma -Sayfa hızını artırma -İçeriğinizdeki anahtar kelime amacı Unutmayınız; bu süreç, zaman alacaktır.