SEO Ajansı

Kelime anlamı olarak Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen SEO, web sitenizin ziyaretçi trafiğinin artmasını sağlayan kelimeler ile üst sıralarda yer almanızı sağlayan bir çalışmadır. Öncelikli olarak e-ticaret sitelerinde, alışveriş gibi amaçlarda kullanılır. Arama sonuçlarında ilk 5 sayfa içerisinde yer almanın ürün satışı ve site trafiğini yükselmesinde önemi büyüktür. SEO uzmanı ve çalışmalarına yapılan yatırımlar markalar için organik yollu ve reklamsız bir ziyaretçi akışı sağlar. Bu alandaki çalışmaları uzman SEO ajansı firmalar yapmaktadır. Site içerisinde organik trafik sağlayabilmek en etkili yol olan SEO, süreklilik gerektiren bir çalışmadır. Uzmanlar tarafından yapılmayan bu çalışmalar genellikle yanlış yapılabileceğinden siteniz ve şirketiniz için yarar yerine zarar sağlayacaktır. Genellikle e-ticaret için kullanılan özellik, markalarında web siteleri üzerinden tüketicileri ile daha iyi iletişim kurmalarına yardımcı olur. Potansiyel ziyaretçileri daha iyi getiren yöntemler içerisindeki SEO çalışmaları sitenin tıklanma sayıları ile birlikte popülerliğini arttırarak kullanıcı sayısını arttırır.


SEO Çalışmaları Neden Önemlidir?

İnternet kullanımı ve online pazarlama ile birlikte hayatımıza yer edinen ‘tıklama’ kelimesi arama optimizasyonunun en ihtiyaç duyulan hali geldi. Bilgi ve hizmete ulaşmanın en kestirme yolu olarak görülen tıklanmalar, günümüzdeki binlerce web sitesi kullanıcısını SEO çalışmalarına itmiştir. İlk sıraları hedefleyen şirketler çalışmalarında başarılı sonuçlara ulaşmak için SEO ajansı ile irtibata geçerek daha hizmet alır. Ajanslarda yer alan SEO uzmanı çalışanlar markaların ve kişilerin online varlıklarını kanıtlamaları için müşterilere doğru hizmet vermektedir. Bu sebeple de aynı sektörde yer alan web siteleri birbirleri ile rakip olarak hizmet vermeye devam ederler. Online kalıcılık sağlamak amacıyla tanınmak, diğer sitelerden farklı tasarım, doğru başlık kullanımı ve ilgi çekici metinler ile siteniz üst sıralarda yer alabilir.


SEO Ajansına Neden İhtiyacım Var?

Birçok açıdan uzmanlık gerektiren SEO, site içi ve dışı çalışmalarının başarılı bir şekilde yürütülmesi ile gerçekleşir. Web siteniz ile ilgili arama optimizasyonunun ne düşündüğünü ve sitenizin durumda olduğunu alanında tecrübeli bir SEO uzmanı açıklayabilir. Google yönergelerini çok iyi bilen herhangi bir SEO ajansı, Analytics, İşletmem ve Search Consooele gibi Google hizmetlerini etkili bir şekilde kullanır. Güncel arama motoru yazılımlarını ve araçlarını takip ederek bunun beraberinde SEO çalışmalarına başlamadan önce kapsamlı bir araştırma yapar. SEO başlığı, meta açıklamaları, anahtar kelime analizleri, başlıklar ve renk seçenekleri gibi site içi güncel verileri düzenli olarak takip eder. Anahtar kelime analizlerinden doğru kelimeleri hedefleyerek siteyi üst sıraya çıkan kelimeleri seçip, backlink çalışması için uygun web sitelerini tespit eder. İçerik düzenlemede ileri seviyedeki uzmanlar, sosyal medya kullanımına hakim ve yönlendirme kabiliyetine sahiptir.


Başarılı SEO Ajansları

Bireysel ya da kurumsal faaliyetlerde bulunan web siteleri için profesyonel çalışmaları yürüten firmalara SEO ajansı denir. Ajansın içerisinde pazarlama bölümlerinin bulunmasına rağmen odak nokta SEO hizmeti olduğundan SEO için ayrıntılı ve sürekli bir çalışma yürütürler. Web sitesi kullanıcıları şirketlerinin online yüzü olan erişilebilirliği arttırmak için ajanslara başvurur. Bir SEO ajansında, sürekli olarak elinde bulundurduğu araçları ve hizmet verecek ekibi ile gelişimi sürdürerek kadrosunda SEO uzmanı yerini genişletir. Arama optimizasyonunda yer alabilmeleri için kullanıcılar açısından en güvenilir ve yenilikçi sonuçlar bu ajanslar aracılığı ile gerçekleşir.


SEO Ajansları Ne Yapar?

İyi bir SEO ajansı olabilmek için firmaların geliştirmesi gereken birçok yön bulunur. Google Analytics, Google Search Console, Piwik gibi birçok araç kullanılarak bu araçlar ile birlikte içerik ve görsel gibi öğeler geliştirilir. Bu çalışmaları daha sağlıklı yapabilmek içinse kadrolarında SEO uzmanı sayısı oldukça yüksektir. Site içerisinde bulunan kırık linkler, redirect edilmesi gereken URL’si farklı linkler ve resim boyutları gibi ihmal edilebilecek çalışmalar SEO ajansları için kritik öneme sahiptir.


SEO Tasarım Tavsiyeleri

Alanında tecrübeli bir SEO uzmanı yalnızca yazılar ile ilgilenmez. Kullanıcıların site içerisindeki yazıları kadar web sitesinin tasarımı ve görselleri de sitelerinin daha fazla kullanıcıya ulaşması için gereklidir. SEO ajansı ve uzmanı da bu alanda müşterilerine tavsiyelerde bulunur. Sayfalarında az tıklanma sayısına sahip kullanıcılar, SEO ajansları ile iletişime geçerek uzun süre takip ve raporlama ile sayfalarındaki tıklanma sayılarını arttırabilir. Bunlar dışında SEO çalışmalarında yüksek kalite backlink tedariği, müşterim dönüşüm takibi gibi hizmetler de bulunur.