Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO, arama motorlarında gerçekleştirilen aramalar sonucunda üst sıralarda yer almanızı sağlayan ve site içi trafiği artıran bir optimizasyon çalışmasıdır. Bu çalışmalar SEO uzmanı kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bu optimizasyon işlemi arama motorlarının bir internet sitesinin daha fazla kişiye ulaşım sağlayabilmesi maksadıyla belirlediği kriterler doğrultusunda yapılmaktadır. Arama motorları, bir sitenin diğer sitelerden daha yukarıda bir konuma sahip olabilmesi için 200'den fazla kriter belirlemiştir. Bu kriterlere uyum sağlayabilen internet siteleri "kullanıcı dostu" internet sitesi olarak nitelendirilir ve daha fazla kişiye erişebilmesi adına sıralaması yükseltilir.


Site İçi SEO Çalışmaları Neleri Kapsar?

On Page SEO (Site İçi SEO) çalışmaları öncelikli olarak URL yapısının düzeltilmesi ile başlar. URL'de bulunan başlangıç kelimeleri URL'nin bütününe göre oldukça önemlidir. Bu nedenle internet sitenizin URL yapısını düzenleyerek çalışmalara başlayabilirsiniz. URL yapısı oldukça kısa tutulmalı ve anahtar kelimeleri içinde barındırmalıdır.

Site içi SEO çalışmalarında dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de sayfa başlıklarında kullanacağınız kelimelerdir. Bu kelimeler içerikte kullanacağınız metin ile bağlantılı olmalı ve başlık kısmında muhakkak kullanılmalıdır. Arama motorları, sonuçları gösterirken başlıklara oldukça önem vermektedir.

Bu içeriklerde yer vereceğiniz multimedyalar da arama motorları açısından önem taşımaktadır. Bunlar arama motorlarındaki sıralamanızı doğrudan etkilemez; fakat internet sitenizde kullanıcıların daha fazla vakit geçirmesini sağlayacağı için etkileşim oranınızda artış gözlemlenecektir. Site içi SEO çalışmaları çerçevesinde hazırladığınız içeriklerde multimedya ögelerine yer vermeniz önerilmektedir.


Farklı Site içi SEO Teknikleri

Site içi SEO çalışmaları, genellikle ücretsiz işlemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmalar genellikle farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu teknikleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz durumunda arama motorlarında aratılma hacminiz ve sıralamanız yükselecektir. Aynı zamanda site içi trafiğinizde de artış gözlemlenecektir.

Anahtar Kelimelerin Gücüne Güvenin

Site içi SEO çalışmaları yaparken içeriğinizin daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi adına anahtar kelime belirlemeniz gerekmektedir. Anahtar kelimeler, kullanıcıların içeriğinize erişim sağlayabilmesi için kullandığı kelimelerdir. Bu kelimeleri belirledikten sonra içeriğin ilk 100-150 kelimesi arasında kullanmanız Google gibi dev arama motorlarının dikkatini çekecektir.

İçerikte kullandığınız anahtar kelimeler de homojen olarak dağıtılmalıdır. Yani içeriklerin kelime sayısını hesaplayarak bu kelimelerin kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde dağıtılmasını sağlamanız gerekmektedir.


Sayfa Hızını Yükseltin

Site içi SEO çalışmalarının en önemli unsurlarından biri de site yüklenme hızının yükseltilmesini sağlamaktır. Bir internet kullanıcısı, internet sitesine erişim sağladığı zaman bu sitenin 0 ila 3 saniye içerisinde yüklenmesini beklemektedir. Bu süreden daha uzun bir süre geçirildiği zaman kullanıcılar farklı sitelere yönlenir.

Bu durumu engelleyebilmek adına içerikte kullanacağınız multimedya ögelerine dikkat etmeli ve aldığınız hosting hizmetini kaliteli hale getirmelisiniz. Arama motorlarının dikkat ettiği şartlardan biri bu olduğu için internet sitenizin hızlı açılması önemli bir unsur olarak gözlemlenmektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda internet kullanıcılarının 4'te 3'ü internet sitesinin yüklenme hızına göre site tercihini değiştirmektedir.


Sosyal Paylaşım Butonları ve Kaliteli İçerikler

>On Page SEO çalışmaları arasında dikkat çeken faktörlerden biri ise site içeriğini sosyal medya platformlarında paylaşabilmek adına kullanılan butonlardır. Bu butonların bulunması içeriği beğenen ziyaretçilerin içeriği paylaşmalarını ve daha fazla ziyaretçiye erişebilmenizi sağlar.


Site içi SEO çalışmalarından biri de yükleyeceğiniz içeriklerin kaliteli ve uzun olmasıdır. İçeriklerin 1500-2000 kelime arasında olması arama motorları arasında dikkat çekmenizi sağlamaktadır. Bu içerikte kullanacağınız kelimeler arasında içeriğinizin daha fazla kişiye erişimini sağlayacak anahtar kelimeleri bulundurmayı da unutmamalısınız. Bir içeriğin belirli kelime sayılarından oluşması, arama motorlarının algoritmalarında etki doğurmaktadır. İnternet siteleri arasındaki rekabette öne çıkabilmek adına kullanacağınız kelimeleri özenle seçmelisiniz.


Site içi SEO çalışmalarında önemli noktalardan biri de bu uzun içeriğe dikkat ederek site içi kalitesini artırmaktır. Site kalitesinin yüksek olması sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayfanızda uzun süre boyunca kalmasını sağlamaktadır. İçerikte kullanacağınız anahtar kelimelerin LSI tekniği ile belirlenebilmesi de oldukça önemlidir. Bu teknik ile belirlenen kelimeler rakip siteler arasında ön plana çıkmanızı kolaylaştıracaktır.


Site içeriğinizi yerleştirirken ana başlıkları H1 tagi ile kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. >Site içi SEO çalışmalarında başlıklara önem vermelisiniz. İçerikte kullanacağınız anahtar kelimelerle eş anlamlı kelimeler kullanabilirsiniz. Bu kriterlere dikkat ederek hazırlamış olduğunu içerikler internet sitenizin trafiğini yükselterek başarılı bir siteye sahip olmanızı sağlamaktadır. Bu çalışmalar sonucunda elde ettiğiniz başarılarla internet sitenizin sıralamasını yükseltebilirsiniz.