Spam Linkleri Temizleme

SEO çalışmaları internet sitenizin para harcamanıza gerek kalmadan arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayan işlemlerdir. Bu çalışmalar ikiye ayrılır: Site içi SEO ve Site dışı SEO çalışmaları. Site dışı SEO çalışmalarının bel kemiğini backlink alışverişi oluşturmaktadır. Backlink alışverişi esnasında spam linklere bulaşmış olmanız siteniz açısından oldukça büyük olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bunu engellemek adına spam linkleri temizleme işlemini sıklıkla gerçekleştirmelisiniz.

Arama motorları gerçekleştirmiş oldukları algoritma güncellemeleri ile birlikte spam link olarak kategorize edilen backlinkleri tespit ederek bu linkleri bünyesinde barındıran internet sitelerine ceza işlemi uygulamaktadır. olarak çalışan kişiler cezaya maruz kalmamak adına gerekli olan bütün çalışmaları gerçekleştirmektedir.


Spam Backlinkler Neden Temizlenmelidir?

spam linkleri temizleme işlemi yaparken internet sitenize doğal olarak yerleştirilmeyen backlinkleri temizlersiniz. Bu backlinklerin temizlenmelerinin temel sebebi siteniz için negatif SEO çalışması olarak nitelendirilmesidir. Bu linklerin internet sitenizde yer alması durumunda arama motorlarındaki sıralamalarınız olumsuz olarak değişim gösterecektir.

Google gibi önemli arama motorları doğal olmayan backlinkleri tespit edebilmek adına algoritmalar geliştirmektedir. Geliştirilen bu algoritmalar neticesinde linkler dikkatli bir şekilde izlenmektedir. Arama motorlarının kriterlerine uyum göstermeyen linkler de sitelerin sıralamalarının düşmesine, ceza almalarına ve hatta kapanmalarına dahi sebep olabilmektedir.


Spam Linkler Nasıl Temizlenir?

spam linkleri temizleme işlemi sitenize zararlı olarak nitelendirilecek backlinklerin internet sitenizden kaldırılarak sıralamanızın yukarı çekilmesine yardımcı olan bir işlemdir. Spam linkleri belirlerken internet sitenizde yer alan linklerin hangi anahtar kelimeler kullanılarak alındığını tespit etmeniz gerekmektedir. Backlinklerin yararlı olarak kabul edilebilmesinin en önemli şartı doğal olmasını sağlamaktır. Bu nedenle doğal olmayan linkleri tespit etmeli ve internet sitenizden kaldırmalısınız.

Bu işlemin yanı sıra sitenizde yer alan linklerin hangi ip adresi kullanılarak oluşturulduğuna da dikkat etmeniz gerekmektedir. Zararlı sitelere yönlendirme yapacak linklerden uzak durmalısınız. spam linkleri temizleme işlemi yaparken backlink alışverişinde bulunmuş olduğunuz internet sitesinin "NoFollow" olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde almış olduğunuz linkler arama motorlarında yer alan sıralamanızı büyük ölçüde düşürmektedir.


Aşamalarla Backlink Temizleme

spam linkleri temizleme işlemini yapabilmek için öncelikli olarak sitenizde bulunan bütün backlinkleri çeşitli kaynaklar aracılığıyla toplamanız gerekmektedir. Bu işlemi yaparken Moz, Majestic veya Ahrefs gibi programlardan yardım alabilirsiniz.

.

Daha sonra bu listeyi bir bütün haline getirerek profesyonel arama motorları araçlarının yardımıyla backlinklerinizin kalitesini ölçebilmek adına inceleme başlatabilirsiniz. Bu incelemeler sonucunda arama motorları tarafından istenmeyen linkleri belirleyerek temizleme işlemine girişebilirsiniz.


Algoritmik Cezalardan Kurtulun

spam linkleri temizleme işlemi yaparak algoritmik ceza alabilme ihtimalinden büyük oranda kurtulmuş olursunuz. Algoritmik cezalar, internet sitesi yöneticisine arama motorları tarafından herhangi bir uyarı verilmeye ihtiyaç duymadan arama motorunda yer alan sıralamasını hızlı bir şekilde düşürmeye neden olur.


Hiçbir uyarı verilmeden birçok emekle elde edilen arama motorları sıralamanızın birden bire hızlı bir şekilde düşüşe geçmesi ve bunun nedenini bilemediğiniz için düzeltme işlemlerine girememeniz sitenize büyük zarar verecektir. Bu nedenle sitenizin arama motorlarındaki sıralamalarında meydana gelen ani ve köklü değişimleri iyi tespit etmeniz gerekmektedir. Sitenizin organik trafiğini takip edin ve tespit işlemi gerçekleştirirken sitenizde yer alan backlinklerin kalitesini muhakkak ölçün. spam linkleri temizleme işlemini uygun bir şekilde gerçekleştirirseniz algoritmik ceza almaktan kurtulur ve elde etmiş olduğunuz sıralamalarınızı korumuş olursunuz.


Arama Motorlarının Algoritmalarından Etkilenmeme Yolları

spam linkleri temizleme işlemlerini gerçekleştimekten kurtulmak istiyorsanız öncelikli olarak sitenize ekleyeceğiniz içerikleri gözden geçirmeniz gerekmektedir. İçeriğinize bir makale ekleyecekseniz bu makalenin 300 kelimeden az olmamasına özen göstermelisiniz.


Oluşturacağınız içerikler internet sitenizin kalitesini ortaya koyacak önemli unsurlar olduğu için içeriklerinize zaman ayırmalı ve arama motorlarının belirlemiş olduğu kriterleri sağlamaya gayret etmelisiniz. Oluşturduğunuz içeriklerin tamamen size özgü olmasına dikkat etmeli ve bu içeriklerin daha önce kimse tarafından oluşturulmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Bunları gerçekleştirmeniz durumunda internet sitenizin sıralaması ve internet sitenizin trafiği artış göstermektedir.


İnternet sitenizde gerçekleştireceğiniz güncellemeler de oldukça önemlidir. Bu nedenle sıklıkla güncelleştirme yapmalısınız. İnternet sitenizde yer alacak linklerin spam olarak nitelendirilmemesine dikkat etmelisiniz. Bunun için geliştirilen arama motoru araçlarını kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz içerikleri özenle oluşturun ve bu içerikleri arama motorları için değil, internet kullanıcıları için oluşturduğunuzu unutmayın. Bu işlemleri gerçekleştirirseniz spam linklerin sitenize zarar vermesini büyük oranda engellemiş olursunuz.